19.2 C
Visaginas
2024 / 05 / 04

„Taškų“ padariniai: regėjimą praradusio Kęstučio istorija, vos nemirė 23-ejų

Ar jau skaitėte?

Lietuva be seselio_Kestucio apakimasKelmės rajone, Toleikių kaime gyvenantis Kęstutis dar neatšventė trisdešimtmečio, tačiau jo gyvenimo istorija – itin skausminga. Jaunystėje ilgą laiką vartojęs įvairius surogatinius, naminius alkoholinius gėrimus, galiausiai Kęstutis atsidūrė komoje. Po keturių parų jaunas vyras pabudo nebegalėdamas įžvelgti net savo palatos numerio.

- Reklama -

Aklųjų ir silpnaregių draugijų vadovai pripažįsta, kad daugelis panašaus likimo žmonių vengia viešai kalbėti, kodėl neteko regėjimo. Nors gydytojai toksikologai nuolat perspėja, kad neaiškios kilmės alkoholiniuose gėrimuose neretai gali būti akis, smegenis ir kitus vidaus organus pažeidžiančio metanolio bei kitų nuodingų medžiagų.

Prieš penkerius metus – antras gyvenimas

„Buvau numiręs. Su elektros šoku atkėlė“, – nelemtas dienas, staiga ištikusias jį prieš penkerius metus, prisimena Kęstutis. Tuomet jam tebuvo vos 23-eji. Vaikų namuose augęs vyras neslepia, kad tuomet jam daugiau niekas nerūpėjo – tik išgerti. Taip gyveno visa jo draugų kompanija. O gėrimus jauni vyrai pirkdavo iš „taškų“ kaime, kurių tuo metu buvo apstu.

Vis dėlto pabudęs iš komos ir gavęs antrą gyvenimo šansą jaunas vyras nusprendė imtis pokyčių, atsisakyti senųjų įpročių ir draugų, ir šiuo savo sprendimu labai džiaugiasi. Jis taip pat sutiko pasidalinti savo gyvenimo istorija su visais Lietuvos žmonėmis, taip ragindamas ir kitus nustoti žudyti save.

„Norėčiau palinkėti ir draugams, ir taip, kad negertų tų naminių. Ir išvis negertų“, – sakė Kęstutis, kai aplankėme jį mediniame kaimo vienkiemyje. Čia jis gyvena kartu su gyvenimo drauge Oresta ir dviem atžalomis – mokyklą pradėjusia lankyti dukrele ir pirmuosius metus einančiu sūnumi.

- Reklama -

Pasak Kęstučio, sprendimas iš esmės pakeisti savo gyvenimo būdą, galima sakyti, jam išgelbėjo gyvybę. Vyras pasakoja, kad vienas iš senųjų draugų gyvenimą jau baigė savižudybe, kitiems sunku įžvelgti gyvenimo prasmę, o beviltiškumą toliau skandina bet kokiuose svaigaluose.

Norėtų pilnaverčio gyvenimo

Jauna šeima Toleikiuose įsikūrė neseniai gerų žmonių jiems suteiktame name, kurį šiedu ir prižiūri. Pavasarį jie svajoja užsiveisti triušių ir vištų, pasistatyti šiltnamį. Tiesa, savomis jėgomis to padaryti nepavyks – prašys draugų pagalbos, nes dėl itin prasto regėjimo Kęstučiui toks uždavinys jau būtų per sunkus.

Jauno vyro kasdienybė dabar – monotoniška: „Atsikeliu, nusiprausiu, einu malkų parnešu, vandens, krosnį užkuriu. Ir prie televizoriaus…“ Taip praslenka visas ruduo, žiema ir ankstyvas pavasaris.

- Reklama -

Nors Kęstutis labai norėtų paprastų dalykų – eiti į darbą, užsidirbti, išlaikyti šeimą ir jaustis naudingu. Vis dėlto jam tai – sunkiai įveikiamas uždavinys.

„Šiemet būčiau darbą gavęs, pamatė, kad turiu tik dešimt procentų darbingumo, ir nepriėmė. Išbraukė visam laikui. Sakė, tokio darbo nerasime tau“, – apie pastarąjį apsilankymą darbo biržoje su didele nuoskauda pasakoja Kęstutis.

Vaikų ir žmonių veidų – nebeįžiūri

Gerų žinių Kęstučiui neturi ne tik darbo biržos specialistai, bet ir gydytojai – prarasto regėjimo atstatyti nebeįmanoma. O ir sveikata po keturių komoje praleistų parų jau nebe ta.

„Kasos uždegimas buvo, ir prie kepenų kažkas. Ir dabar širdį bado ir bado, ir nežinau kodėl“, – atvirauja Kęstutis.

Nors iki tos nelemtos dienos, kai jaunas vyras staiga pasijuto blogai ir atsidūrė komoje, Kęstutis matė puikiai, o ir kitais sveikatos negalavimais nesiskundė.

„Ligoninėje kai pabudau iš komos, išsigandau, – pamena. – Išėjau į tualetą, parėjau ir nebematau, kur mano palata. Nematau palatos numerio“.

Nuo to laiko Kęstutis aplinkinius mato tik per miglą, jų veidų nebeįžiūri, pasirūpinti vaikais ar gyventi savarankiškai jam būtų sunku, todėl gyvenimo draugė jam – tikra paguoda. Vaikų veidus jis gali įžvelgti tik iš labai arti. Vos iš keliasdešimties centimetrų atstumo žiūri ir televizorių.

„Ir valgyti sunku pasidaryti, ir rūbų nesusirandu, kai reikia kur nors važiuoti. Kartais purvinus apsivelku nematydamas“, – užklupusiais kasdieniais sunkumais dalijasi Kęstutis.

Lieka nuošalyje, jei nesikabina patys

Janina Samušienė, Kelmės aklųjų ir silpnaregių centro vadovė, pasakoja, kad tokios skaudžios istorijos, kaip Kęstučio, jų praktikoje nėra dažnos, tačiau pasitaiko.

„Stodamas į draugiją žmogus neprivalo nurodyti priežasties, kodėl visiškai ar dalinai neteko regėjimo. Paprastai tokiais atvejais žmonės nelinkę atvirauti apie savo praeitį. Tik vėliau bendraujant pasipasakoja arba tai galima suprasti iš tam tikrų detalių ir nuotrupų“, – sako J. Samušienė.

Pasak Aklųjų ir silpnaregių centro vadovės, ypač skaudu, kai regėjimo netenka jauni žmonės, kuriems dar visas gyvenimas prieš akis.

„Nematant, kaip ir turint bet kokią kitą negalią, Lietuvoje nėra paprasta susirasti darbą ir gyventi pilnavertį gyvenimą, ypač mažesniuose miesteliuose ir kaimuose. Integracijos programų ir palaikymo yra, padėti galime, bet reikia ir didelės paties žmogaus iniciatyvos. Kas sveikam žmogui gaunasi savaime, iš nereginčiojo tai pareikalauja milžiniškų pastangų“, – teigia specialistė.

Nelegalūs prekybos „taškai“ – žudikai

Lietuvos Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja, gydytoja toksikologė Laima Gruzdytė perspėja, kad žmogui pakaktų išgerti 10 ml gryno metilo alkoholio (matanolio) ir jis apaktų. O metanolis kaip šalutinis produktas dažnai susidaro įvairiuose nelegaliuose ir surogatiniuose alkoholiniuose gėrimuose, tokiuose kaip spirito mišiniai, langų ploviklio distiliatai, namų gamybos degtinė, populiariai vadinama „samagonu“.

„Išgėrus metilo alkoholio žmogaus organizme susidarę formaldehidas ir skruzdžių rūgštis sukelia įvairias komplikacijas – sutrinka inkstų veikla, pažeidžiami kiti organai. Apsinuodijus atsiranda girtumą primenantys požymiai – galvos svaigimas, dezorientacija, dirginamas virškinamasis traktas, centrinė nervų sistema, prasideda pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, gali sutrikti sąmonė, prasidėti traukuliai“, – apsinuodijimo simptomus vardija gydytoja toksikologė.

Pasak L. Gruzdytės, apsinuodijus metanoliu maždaug pusei pacientų išsivysto regos sutrikimai: mirgėjimas akyse, dvejinimasis, susiaurėja regėjimo laukas, vėlesnėje stadijoje gali pasireikšti ūminis kasos arba inkstų uždegimas, atsirasti traukuliai, koma, apakimas.

„Taškų“ – vis dar tūkstančiai

Kęstutis Kupšys, nelegalios prekybos žemėlapį sukūrusios visuomeninės organizacijos „Lietuva be šešėlio“ vadovas, primena, kad Lietuvoje vis dar yra daug veikiančių nelegalių prekybos vietų, žmonių vadinamų „taškais“, kuriuose pardavinėjamos kontrabandinės cigaretės, degalai, neaiškios kilmės surogatinis alkoholis.

„Per beveik trejus metus, kiek jau veikia šešėlio žemėlapis, gavome daugiau nei 7300 gyventojų pranešimų apie veikiančius „taškus“. Šiuo metu vis dar yra daugiau 2000 pažymėtų nelegalios prekybos vietų – tai dideli skaičiai. Kiekvienas toks „taškas“ aplink save sėja mirtį ir žaloja šimtų žmonių sveikatą ir gyvenimus“, – sako K. Kupšys.

Daugiau informacijos:

Kęstutis Kupšys, VšĮ „Lietuva be šešėlio“ vadovas, mob. +370-698-76444, el. paštas Lietuva@beseselio.lt, www.beseselio.lt

Istorijos herojus Kęstutis Lymantas – kontaktų teirautis Kęstučio Kupšio. Jie suteikiami tik gavus Kęstučio Lymanto sutikimą dėl konkretaus pokalbio

Janina Samušienė, Kelmės aklųjų ir silpnaregių centro vadovė, +370 614 40937, el. paštas kelme@lass.lt

Laima Gruzdytė, Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja, gydytoja toksikologė, tel. (8-5) 236 20 52, laima.gruzdyte@sam.lt

Kęstutis Kupšys
Direktorius
Viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...