4.3 C
Visaginas
2024 / 04 / 20

Mitybos ekspertai suskaičiavo, kiek iš tiesų kainuoja maitintis sveikai

Ar jau skaitėte?

Nors pastaruoju metu sveikos gyvensenos tema visuomenėje itin aktuali ir intensyviai plėtojama, sveikos mitybos sąvoka tebėra apipinta mitais. Pavyzdžiui, vyrauja įsitikinimas, neva siekis valgyti sveikiau reikalauja ne tik daug pastangų, bet sveikesni maisto produktai dažnai kainuoja brangiai. Tačiau mitybos specialistai su tokia nuomone nesutinka, teigdami, jog norint maitintis sveikiau, tereikia laikytis keleto pagrindinių principų bei garsiai įvardija kainas.

- Reklama -

3 sveikos mitybos taisyklės

Pasak ilgametę patirtį turinčios sveikos mitybos specialistės Vaidos Kurpienės, norint maitintis sveikiau, svarbu paisyti trijų pagrindinių sveikos mitybos principų: mitybą planuoti iš anksto, derinti maistą ir valgyti penkiskart per dieną.

„Suplanavę, ką valgysite visos dienos metu, išvengiate net kelių rizikų: ne tik perdėm išalkti ir vėliau dėl to persivalgyti, bet ir valgyti mažiau vertingą, greitai paruošiamą maistą. Planavimas padeda užtikrinti, kad šaldytuve nepritrūks sveikų produktų. Be to, padeda sutaupyti, nes perkate tik tai ir tik tiek, kiek ir ko reikia“, – sako V. Kurpienė.

Mitybos specialistė taip pat paaiškina, kad norint maitintis visavertiškai, svarbu derinti ir planuoti suvalgomų baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekį. Pavyzdžiui, sudėtinius (geruosius) angliavandenius valgyti pirmoje dienos pusėje, o vakarop rinktis daugiau baltymų turintį maistą. Maistas, kuriame mažiau tarpusavyje sumaišytų ingredientų, mažiau apsunkina organizmą, yra lengviau virškinamas, tad suvalgę tokio maisto jaučiamės ir pavalgę, ir energingi.

„Gyvūninės kilmės baltymus – mėsą, žuvį – geriausia valgyti su šviežiomis daržovėmis, reikėtų vengti juos valgyti su kitais riebiais produktais. Įvairius ankštinius produktus, taip pat kruopas, siūlau skanauti su daržovėmis arba derinti tarpusavyje. Svarbu ir tai, kad maisto produktus reikia rinktis kuo grynesnius, su kuo mažiau pridėtinių ingredientų, ir kuo mažiau apdorotus. Pavyzdžiui, ne greito paruošimo dribsnius, o kruopas, ne dešrą, o mėsą, ne sūrelį, o varškę. Venkite pramoniniu būdu pagamintų padažų“, – sako V. Kurpienė.

- Reklama -

Taip pat, pasak specialistės, svarbus sezoniškumas: „Rinkdamiesi produktus, kurių derlius pasirodo tam tikru metų laiku, gausite daugiau naudingų maisto medžiagų, nes vaisiai ir daržovės patys naudingiausi savo sezono metu. O ir sutaupysite, sezono metu prekių pasiūla didelė, tad ir kainos mažesnės“, – pasakoja ji.

Galiausiai, V. Kurpienė rekomenduoja valgyti kas 3–4 valandas. Pasak jos, dienos meniu turėtų susidėti iš trijų pagrindinių valgymų – pusryčių, pietų ir vakarienės – bei dviejų užkandžių: „Tokiu būdu organizmas bus nuolat aprūpinamas energija ir jėgų pakaks ne tik darbui, bet ir laisvalaikiui po darbo dienos. O ir persivalgymus išprovokuojančio alkio galėsite išvengti lengviau.“

Meniu idėjos, kurios neatsieina brangiai

Konkrečiais pavyzdžiais V. Kurpienės įvardintus sveikos mitybos principus iliustruoja vieno iš Lietuvoje veikiančio prekybos tinklo maisto gamybos vystymo skyriaus vadovas Aidas Poleninas. Siūlydamas skirtingus, sveikuoliškus dienos meniu, ekspertas laužo stereotipą, kad maitintis sveikai kainuoja brangiai.

- Reklama -

Pusryčiai. Kalbėdamas apie sveikuoliškus pusryčius, A. Poleninas rekomenduoja valgyti mėgstamų grūdų košę – sorų, pilnagrūdžių avižų, nekepintų grikių, bolivinės balandos ar kitokią.

„Idealus pavyzdys – avižinė košė, pagardinta mėgstamomis sėklomis, cinamonu ar šaukšteliu sviesto. Toks rytui tinkamas patiekalas kainuos visai nedaug, vos apie 0,3-0,5 eurų. Nusipirkę pakelį avižų jį naudosite tikrai ilgai, nes vienai porcijai pakaks apie 70 g avižų, taip pat apie 6 g sviesto, kuris kainuos vos 0,6-0,1 eurų, žiupsnelis cinamono ar 15 g mėgstamų džiovintų vaisių atsieis dar apie 0,1-0,5 eurų. Taip pat ir kalbant apie kitokias kruopas. Pavyzdžiui, pusryčiams valgomi grikiai gardinti sviestu kainuos apie 0,2-0,3 eurų, viena porcija rudų ryžių – apie 0,15 eurų. O pora sveikuoliškų viso grūdo bemielės duonos sumuštinių su avokadu atsies apie 2 eurus“, – skaičiuoja ekspertas.

Priešpiečiai. Norint pavalgyti dar prieš pietus, A. Poleninas rekomenduoja rinktis sveikuolišką užkandį – mėgstamą vaisių ar saują sezoninių uogų. Tai, pasak maisto gamybos eksperto, vėlei nekainuoja brangiai. Pavyzdžiui, vidutinė vieno obuolio kaina apie 0,20 eurų, banano – 0,3 eurų, kriaušės – 0,4 eurų, persiko – 0,25 eurų. Be to, užkandžiui tinka ir sveikuoliški batonėliai, kurių kaina vidutiniškai siekia 0,45 eurus.

Pietūs. Tuo tarpu pietums galima rinktis angliavandenius arba baltymus. „Norintiems pasistiprinti angliavandeniais, tiks makaronai, kurių porcija žmogui vidutiniškai atsieina 0,32 eurus. Juos verta gardinti kietuoju siūriu, pomidorais ar kitomis daržovėmis. Tuomet porcijos kaina būtų apie 1-1,50 eurų. Ankštinių daržovių, kurios tinka ir prie makaronų, ir kitiems patiekalams ruošti, 100 g kaina svyruoja nuo 0,45 iki 1 euro. O tiems, kurie renkasi baltymus – žuvį ar mėsą, pietums tiks vidutiniškai 1 Eur/200 g kainuojanti kiaulienos išpjova, kurios užteks vienai porcijai pagaminti. Ar apie 2,50 eurus kainuojanti baltoji žuvis“, – vardija A. Poleninas.

Ir prie baltymų, ir prie angliavandenių prekybos tinklo atstovas rekomenduoja priderinti bent 200 g daržovių: 100 g pomidorų ar agurkų vidutiniškai kainuoja 0,25-0,35 eurus, paprikų – 0,35 eurus, vasaros hito ridikėlių – apie 0,5 euro.

Pavakariai. Variantų, kaip sveikuoliškai pasistiprinti prieš vakarienę, anot A. Polenino, taip pat netrūksta. „Pavyzdžiui, puikiai tiks mėgstami riešutai. Pavyzdžiui 40 g migdolų riešutų porcijos kaina bus apie 0,45 eurų, liesas jogurtas, kurį įsigyti galima už vidutiniškai 1 eurą, nedidelis kietojo sūrio gabalėlis, kurio 40 g svorio porcija įprastai atsieina apie 0,75 eurus, ar stiklinė kefyro, kuri sveikuoliui kainuos vidutiniškai 0,2 eurų“, – vardija maisto ekspertas.

Vakarienė. Galiausiai, vakare A. Poleninas rekomenduoja tarpusavyje derinti šviežias daržoves ir baltymus. „Kaip ir per pietus, vakare daržovių lėkštėje turėtų atsirasti bent 200 g. Tokios vakarienės kaina, jei valgoma mėsa ar žuvis, siektų vidutiniškai apie 2-4 eurus. Kaina mažėtų, jei vakare valgytumėte varškę – jos 200 g sverianti porcija vidutiniškai kainuotų 0,5-0,8 eurų, ar porą kiaušinių, kurie vidutiniškai kainuos apie 0,25 eurų“, – skaičiuoja A. Poleninas.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...