3.6 C
Visaginas
2024 / 04 / 23

Energingo olando receptas, kaip pakeisti pasaulį: mikro-daržovių revoliucija su atsinaujinančia energetika ir LED apšvietimu

Ar jau skaitėte?

Rob Baan tikrina augalus LED šviesų nutviekstame šiltnamyje © www.independent.co.uk | Tom Moggach
Rob Baan tikrina augalus LED šviesų nutviekstame šiltnamyje.
© www.independent.co.uk | Tom Moggach

Lietuvoje mažai kam žinomas olandas Rob Baan kitose pasaulio šalyse vis dažniau yra pristatomas kaip mikro-daržovių (angl. micro-vegetables) inovatorius, o nuotraukose pozuoja šalia paslaptingai atrodančių raudonoje ir mėlynoje LED šviesoje paskendusių lysvių.

- Reklama -

„Žiūrėkite, kokie jie gražūs. Lengvai galima išspausti ašarą žiūrint į šį grožį“, – jausmų saviems augaliukams neslepia Rob Baan. Tačiau visa esmė slypi ne pasakiškame šių augalų grožyje (nors kai kam turbūt tai būtų svarbiausias akcentas), o praktinėje naudoje.

Virėjai, įvairios maitinimo įstaigos ir nestandartinių kokteilių specialistai Rob‘ą Baan‘ą neabejotinai labiausiai vertina dėl jo botaninių atradimų ir čia išplėtotų itin svarbių naujovių. Tačiau pats olandas kalbėdamas apie mikro-daržoves žvelgia dar giliau. Jis tvirtai įsitikinęs, kad jo plėtojama mikro-daržovių „Architecture Aromatique“ kolekcija taip pat gali būti itin naudinga gydant įvairiais širdies ligas ar netgi vėžį, o tokias augalų plantacijas galėtų auginti visas pasaulis. Tam nereikia didelių pastangų, o ir sąnaudos nebėra didelės, ypač dabar, kai visame pasaulyje lengvai galima įsigyti efektyvių ir ilgaamžių LED apšvietimo lempų, skirtų augalų auginimui.

Mikro-daržovės: ne tik maistas, bet ir vaistas

Kol kas inovatoriaus Rob‘o Baan‘o vardas mažai kam žinomas ir dėl to, kad šis olandas daugiausiai bendradarbiauja su stambiomis prekybos įmonėmis. Jo valdoma mikro-daržoves auginanti „Koppert Cress“ įmonė taip pat negali pretenduoti į žinomiausių prekės ženklų dešimtuką. Netgi mikro-daržovių terminas daugeliui gali skambėti itin keistai kol nepaaiškėja, kad tai iš tikrųjų yra pipirinių (angl. cress) ir įvairių salotų sinonimai. Šios daržovės kuo puikiausiai auga dirbtinėmis sąlygomis, jei tik užtikrinamas pakankamas maistinių medžiagų tiekimas ir būtinas apšvietimo lygis.

Svarbiausia yra tai, kad įvairiuose pasaulio regionuose augančios pipirinės išsiskiria ne tik unikaliu skoniu ar aromatu, bet taip pat gali būti itin naudingos šiuolaikinėje medicinoje dėl tam tikrų sudėtyje esančių ir žmogaus organizmui itin reikalingų medžiagų. Pats Rob‘as Baan‘as tvirtina, kad jau yra tyrimų, įrodančių, jog „Koppert Cress“ išauginamas vienas „BroccoCress“ veislės pipirinės sodinukas turi tiek pat taip vadinamojo priešvėžinio savybių junginio sulforafano, kiek jo žmogus gautų suvalgęs visą brokolio galvą.

- Reklama -

Olandijoje įsikūrusioje įmonėje „Koppert Cress“ Rob‘as Baan‘as kartu su 200 darbuotojų komanda pastoviai augina daugiau nei 30 skirtingų rūšių mikro-daržovių sodinukų, aptiktų ir atsakingai atrinktų iš įvairiausių pasaulio regionų. Su šiais augalai aukščiausios klasės virėjai sukuria neįtikėtinų skonių įvairovę ir tuo pačiu, užtikrina, kad organizmas gautų daugybę sveikatai naudingų maistinių medžiagų.

Bet ar tikrai dirbtinai išaugintos daržovės pagal maistingumą prilygsta augintoms natūraliai? Mantas Zubauskas (LED augalų lempas gaminančios Lietuvos bendrovės ELMO Technologijos atstovas, www.elmo.lt) tuo net neabejoja: „suderinus visus procesus, tokius kaip laistymas, LED apšvietimas ir kitus, galima išauginti augalus, kurie nėra užteršti aplinkos poveikio, su kuriais neišvengiamai susiduriame gamtoje ir pagerinti auginamo maisto kokybę. Dirbtinai auginami produktai iš pirmo žvilgsnio skamba nenatūraliai, tačiau iš tiesų sudarant šias specialias sąlygas, galima išauginti žymiai sveikesnį, maistingesnį augalą, nei auginant natūraliomis sąlygomis.“

„Žiūrėkite, kokie jie gražūs. Lengvai galima išspausti ašarą žiūrint į šį grožį“

Rausvame LED žibintų atspalvyje paskendusi mikro-daržovių imperija.

- Reklama -

Grįžkime prie Rob‘o Baan‘o imperijos. Pipirinės sodinukų šiltnamiai šiuo metu užima įspūdingą 10 hektarų teritoriją, kurioje per savaitė užauginamų mikro-daržovių pakanka pagardinti daugiau nei 13 mln. patiekalų visame pasaulyje – nuo užsakymų iš Gobio dykumos iki reiklių klientų JAV, Japonijoje ar Turkijoje.

Net ir ekskursija po tokį šiltnamį yra rimtas iššūkis, tad norint viską apžiūrėti, geriausia sėsti į elektrinį vežimėlį. Nors galima ir pramiklinti kojas – kaip kam patogiau.

Sodinukai yra auginami visus metus, o būtiną šviesos kiekį užtikrina dirbtinis apšvietimas su raudonos ir mėlynos spalvos energiją taupančiomis šviesos diodų LED lempomis. Štai todėl nuotraukose „Koppert Cress“ šiltnamiai atrodo paskendę pasakiškame rausvame atspalvyje. Be to, pipirinėms auginti nėra naudojamas įprastas dirvožemis – sprendimų gali būti įvairių, o Rob‘o Baan‘o įmonė mikro-daržovėms auginti naudoja celiuliozės paklotėlį.

Tai leidžia augalus pardavinėti su visomis šaknimis ir užtikrina, kad jis nenuvys, kol ilgą tiekėjų grandine nukeliaus iš šiltnamio į pirkėjo namus.

Didžiosios svajonės: „Velniop išorinės energijos naudojimą iš viso!“

Ir tai toli gražu ne visos inovacijos, kurias galima surasti šiame šiltnamyje. Jų yra kur kas daugiau ir net labai įkvepiančių. Pavyzdžiui, ja dabar šiltnamiuose įdiegta inovatyvi šildymo sistema: vasarą specialios mašinos įsiurbia karštą orą ir pumpuoja jį per šilumokaitį, kuriame sušildomas vanduo. Po to šis vanduo pumpuojamas giliai po žeme ir saugomas iki pat žiemos. Žiemą procesas vyksta atvirkštine tvarka – iš požeminio rezervuaro šiltas vanduo keliamas į viršų ir juo šildomi didžiuliai šiltnamiai. Tai leidžia papildomai sutaupyti daugybę išlaidų už šildymą.

Visa tai – dalelė milžiniškos Rob‘o Baan‘o svajonės.

„Velniop išorinės energijos naudojimą iš viso!“, – įsijautęs savo planais dalinasi olandų inovatorius.

Daugybė sutaupytų pinigų už šildymą ir ypač taupus raudonos ir mėlynos spalvos LED apšvietimas, sunaudojantis iki 10% tos elektros energijos, kurios reikėtų įprastinio apšvietimo atveju, rodo, jog galima eiti dar toliau – visą reikiamą energiją gamintis patiems. Tai leistų sukurti bene pirmąjį pasaulyje 100% energetiškai neutralų šiltnamį, kuris visą reikalingą energiją gamintųsi pats.

Kol kas tai dar svajonė. Bet ne tokia ir tolima. Aišku, kiekviena inovacija neatsiejama nuo rizikos, tačiau tai olando negąsdina – „esame pakankamai pelninga įmonė, kad galėtume leisti tokius bandymus“.

Inovatorius nori keisti žmonių požiūrį į mitybą

Pamirškite gyvulius, auginkite tokias daržoves patys!

Rob‘as Baan‘as tvirtai tiki, kad tai, kuo jis užsiima, gali iš esmės pakeisti visą pasaulį. O jeigu pavyktų įdiegti 100% uždarą energetinę sistemą, tai būtų tikras perversmas šiltnamių pramonėje.

Nors Baan‘o inovacijos vertos dėmesio vien dėl žaliosios energetikos, tačiau jis pats šioje veikloje įžvelgia dar daugiau prasmės. Inovatorius nori keisti žmonių požiūrį į mitybą.

„Pirmoji užsienio šalis, kurioje dirbau buvo Anglija, ir prisiminimai apie čia esantį maistą yra baisūs – tai tiesiog siaubinga“, – karštai pasakoja inovatorius. Jis visada domėjosi virtuve, daržovių ir prieskoninių augalų įvairove, tad Anglijos parduotuvėse esantis beskonis ir negyvas maistas jam kėlė pasibjaurėjimą.

Ir jį tiesiog erzina dabartinis neturingų šalių bandymas kopijuoti vakarus. „Gyvuliai yra juokinga idėja, ypač skurdžiose šalyse“, – nukerta Baan‘as. „Tai ne tik neefektyvi investicija energijos sąnaudų prasme, bet ir visiškai nesveika – jau niekam ne paslaptis, kad 30% vėžinių susirgimų vakaruose atsiranda dėl blogos mitybos. O kur dar II-ojo tipo diabetas ir širdies ligos?“

Štai kodėl jis skaito paskaitas Afrikoje, Afganistane ir populiarina augalų auginimo idėjas. Jo manymu, didesniais ar mažesniais masteliais, tokius maistingus ir labai vertingus augalus, kokius olandas augina savo šiltnamyje, galima auginti bet kuriame pasaulio kampelyje.

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...