5.3 C
Visaginas
2024 / 04 / 16

Atradimo ir tyrinėjimo džiaugsmas – tiesiausias kelias į gerus mokymosi rezultatus

Ar jau skaitėte?

rps20161114_102445Technologinėse naujovėse bei išmaniuosiuose įrenginiuose paskendę moksleiviai – kiekvienos mokyklos realybė. Tačiau jie ne tik nepraranda ryšio su tikrove, bet kaip tik nori ją atrasti, pažinti ir noriai leidžiasi į įvairiausius eksperimentus bei atradimus. Specialistai savo ruožtu teigia, kad vaikų noras pažinti pasaulį ir jo dėsnius, įsitikinti, kad smagiausi eksperimentai gali vykti ne tik planšetės ekrane, bet ir klasėje, skatina mokytojus atrasti naujus mokymosi metodus ir iš žinių šaltinio tapti vaikų tyrinėjimų ir pasaulio atradimo partneriu.

- Reklama -

Tyrinėjimo džiaugsmas – nuo mažų dienų

Tai, kiek daug apie vandenį, orą, fizikos dėsnius, robotus, menus ar ląsteles galima išmokti ne iš vadovėlių, bet tiesiogiai tyrinėjant ir atliekant eksperimentus, bus galima sužinoti parodoje „Mokykla“ organizuojamose aštuoniose „Atradimų laboratorijose“: Menų, Mažųjų, Knygų, Robotikos, Gamtamokslinėje, Įdomiosios inžinerijos, Matematikos, Gamtos ir meno. Jos skirtos ne tik vaikams, bet ir mokytojams.

„Šiemet Mažųjų laboratorijoje užsiėmimo „Stebėk, tyrinėk, atrask“ metu bus galima atlikti net septynis skirtingus eksperimentus – kursime lietaus debesis, tirštą rūką, išgausime didžiulį sauso ledo muilo burbulą, , kodėl balionas, padėtas ant lapo su daug smeigtukų, nesprogsta, kaip vanduo palenda po kolba. Vaikams ypač daug džiaugsmo teikia eksperimentas, kurio metu išmoksta pieštukais pradurti pilną maišelį vandens taip, kad vanduo neištekėtų. Jiems tai didžiulis atradimas, o drauge – galimybė savo kailiu patirti, kad toks sunkiai paaiškinamas ir nematomas reiškinys kaip atmosferos slėgis tikrai egzistuoja“, – apie „Atradimų laboratorijos“ veiklas pasakoja Klaipėdos Martyno Mažvydo progimnazijos pradinių klasių mokytoja Ramutė Bytautė.

Ji sako, kad patiems mažiausiems skirti užsiėmimai yra kelias ne tik į gerus mokymosi rezultatus, bet ir didina motyvaciją mokytis, stengtis, kuria patirtį, kad mokslas įdomus.

„Vaikai iš prigimties yra smalsūs, jiems viskas įdomu. Noro tyrinėti neužgesina ir naujosios technologijos, net gi priešingai, tačiau būtina, kad į tą norą būtų atsiliepta, kad jis būtų išgirstas. Todėl šiemet pirmą kartą organizuojame „Atradimų laboratorijas“ visiems – nuo pačių mažiausių iki mokytojų“, – sako Ugdymo plėtotės centro (UPC) Gamtos, tiksliųjų mokslų ir technologijų poskyrio metodininkė Ona Vaščenkienė.

- Reklama -

Besikeičiantis mokytojo vaidmuo

Pasak ilgametę mokymo patirtį turinčios UPC specialistės, mokymasis tyrinėjant ne tik pagerina mokinių mokymosi rezultatus, didina įsitraukimą, bet ir ugdo grupinio darbo gebėjimus. Tačiau ji pripažįsta, kad tokie metodai reikalauja daugiau pasiruošimo, aktyvumo ir atvirumo iš mokytojų.

„Ne mėgautis visažinio poza, o naudotis galimybe būti atradimo partneriu, kartu su vaikais patirti eksperimento džiaugsmą – toks mokytojo vaidmuo šiuolaikinėje mokykloje. Ir tai nei kiek nemenkina mokytojo autoriteto, veikiau priešingai – suartina abi kartas, padeda joms mokytis vieniems iš kitų. Įkvėpimo, patirties, kaip pasiruošti tokioms pamokoms ir kaip iš jų gauti didžiausią naudą, taip pat bus galima pasisemti mokytojams skirtuose „Atradimų laboratorijos“ užsiėmimuose. Kviesime mokytojus atrasti naujas galimybes“, – sako O.Vaščenkienė.

Pasak jos, tinkamai naudojamos naujausios išmaniosios technologijos ne tik praturtina ugdymo procesą, bet ir skatina mokytojus tobulėti.

- Reklama -

Kad mokytojas buvo ir yra svarbiausia ugdymo proceso grandis, kad ir kaip tobulėtų ugdymo priemonių turinys bei formos, sutinka ir vadovėlius bei kitas modernias ugdymo priemones kurianti leidykla „Šviesa“.

„Mes labai aiškiai jaučiame, kad inovatyvių, skaitmeninių bei papildomų ugdymo priemonių poreikis tikrai auga. Nepaisant to, jog vidutinis mokytojų amžius Lietuvoje vienas didžiausių Europoje, tačiau pagal norą mokytis, naudoti naujas technologijas, eksperimentuoti kartu su vaikais mūsų mokytojai Europoje yra vieni iš lyderių“, – sako leidyklos „Šviesa“ vadovė Daiva Bartninkienė.

Pasak jos, šiemet Gamtamokslinėje ir Mažųjų laboratorijose užsiėmimai koncentruosis ties tiksliaisiais mokslais – biologija, fizika, chemija.

„Tyrinėsime orą, vandenį, aiškinsimės, kaip veikia ląstelė. Visos mūsų laboratorijos atspindi bendrą švietimo tendenciją – mokymąsi tiriant. Kai vaikai ne tik išgirsta, bet ir patys išbando, jie geriau įsimena ir supranta net ir labai kompleksinius reiškinius. Taip pat jie įgyja daugiau motyvacijos, noriau mokosi, nes mato prasmę“, – teigia D. Bartninkienė.

Mokykla be sienų

Kad šiuolaikinis ugdymo procesas vyksta ne tik mokykloje, o pačiose įvairiausiose erdvėse, parodoje „Mokykla 2016“ demonstruos bibliotekos ir muziejai.

Bibliotekos šiais metais pirmą kartą pristatys savo siūlomus edukacinius užsiėmimus vaikams ir mokytojams, padės suprasti, kokia įvairialypė gali būti biblioteka, kiek skirtingų veiklų gali pasiūlyti mokiniams.

„Bibliotekos yra ir mokyklose, tačiau viešosios miestų ir miestelių bibliotekos vis dėlto yra alternatyvi ugdymosi erdvė. Ir tai tikrai nėra vien knygų sandėlis. Čia galima mokytis, ieškoti informacijos, galų gale žaisti, o savanoriai bei bibliotekininkai yra paruošę įvairiausių veiklų, kurios praturtina ugdymo procesą“, – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento direktorė Aldona Augustaitienė.

Paroda „Mokykla 2016“ vyks lapkričio 25-26 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Parodą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, Ugdymo plėtotės centras ir LITEXPO.

Šiais metais parodoje dalyvaus per 100 įmonių ir švietimo įstaigų, kurios pristatys įvairias ugdymo priemones, įrangą, naujas technologijas, formaliojo ir neformaliojo švietimo programas, paslaugas tiek mokykloms, mokytojams, tiek ir mokiniams. Savo patirtimi ir atradimais meistriškumo klasėse vėl dalinsis švietimo ekspertai, veiks aštuonios „Atradimų laboratorijos“: Menų, Mažųjų, Knygų, Robotikos, Gamtamokslinė, Įdomiosios inžinerijos, Matematikos, Gamtos ir meno. Pirmą kartą šioje parodoje vyks didžiausios pasaulyje dalelių fizikos laboratorijos CERN paroda.

Kviečiame visus mokinius, mokytojus, tėvelius, besidominčius mokymusi tyrinėjant ir kūrybine veikla, aktyviai dalyvauti „Atradimų laboratorijose“ šių metų lapkričio 25–26 dienomis. Į užsiėmimus galite užsiregistruoti iš anksto.

Rasa Keliuotytė
LITEXPO rinkodaros ir viešųjų ryšių grupės vadovė
Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...