9.5 C
Visaginas
2024 / 03 / 29

5 savybės, dėl kurių pistacijos pelnytai vadinamos idealiu užkandžiu

Ar jau skaitėte?

Pistacijos.

Pistacijos – vieni seniausių riešutų pasaulyje, tūkstančius metų auginami Viduriniuose Rytuose. Šis užkandis dėmesio nusipelnė ne tik dėl egzotiško skonio, bet ir dėl daugybės naudingų savybių sveikatai. Štai dėl kokių priežasčių mitybos specialistai pistacijas vadina idealiu užkandžiu.

- Reklama -

1. Gausu organizmui reikalingų maistinių medžiagų

Ar žinote, kad viena saujelė pistacijų per dieną suteikia rekomenduojamą baltymų, antioksidantų, mineralų ir vitaminų kiekį? „Pistacijos yra puikus sveikų riebalų, skaidulinių medžiagų ir baltymų šaltinis, galintis padėti subalansuoti cukraus kiekį kraujyje. 100-tame gramų pistacijų yra apie 7 gramai skaidulinių medžiagų. Jos svarbios geram virškinimui bei svorio kontrolei”, – sako Lietuvos restoranų vyr. virėjų ir konditerių asociacijos narė, maisto ekspertė Aida Matulevičiūtė.

Be to, šiuose riešutuose yra mūsų gerai savijautai bei energijai svarbių mineralų: vario, mangano, kalio, kalcio, geležies, magnio, cinko. Taip pat grožiui puoselėti vertingų antioksidantų – vitamino E, bei seleno – padedančio pašalinti audinius žalojančius laisvuosius radikalus ir resveratrolio, susijusio su priešvėžinėmis, antivirusinėmis savybėmis, šaltinis.

Be tiamino ir vitamino B6, pistacijose yra ir kitų B grupės vitaminų, svarbių medžiagų apykaitai ir energijos gamybai, cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti ir hemoglobinui gaminti. Pistacijų baltymai laikomi pilnaverčiais, tai reiškia, kad juose yra visų būtinų aminorūgščių. Dėl šios priežasties šie riešutai idealiai tinka tiek veganams, vegetarams, tiek sportuojantiems, auginantiems raumeninę masę ar norintiems kontroliuoti kūno svorį.

Dietologės Lauros Jeffers teigimu, pistacijos ir kiti riešutai yra Viduržemio jūros dietos pagrindas. Tyrimai šią dietą sieja su didžiausia gyvenimo trukme ir mažiausiu širdies ligų skaičiumi pasaulyje”, – komentavo L. Jeffers.

- Reklama -

2. Gali pagerinti smegenų funkcijas

JAV Loma Linda universiteto (LLU) tyrėjai nustatė, kad reguliarus riešutų valgymas gerina smegenų bangos dažnį, susijusį su pažinimu, mokymusi, atmintimi ir kitomis pagrindinėmis smegenų funkcijomis. Nors tyrimo metu buvo analizuotos kelios riešutų rūšys, pistacijos pateikė didžiausią gama bangos reakciją, kuri yra ypač svarbi norint pagerinti pažinimo procesą, informacijos išsaugojimą ir suvokimą.

Smegenų bangos signalų stiprumui matuoti buvo imtos elektroencefalogramos (EEG). Tuomet EEG bangos juostos aktyvumas buvo užfiksuotas iš devynių galvos odos sričių, susijusių su smegenų žievės funkcija. „Šis tyrimas pateikia reikšmingų išvadų, parodydamas, kad riešutai yra naudingi ir kūnui, ir protui“, –teigė pagrindinis tyrėjas, dekanas Lee Berk.

Pistacijose taip pat yra daug vitamino B6, kuris yra svarbus gaminant dopaminą – neuromediatorių, darantį įtaką mūsų gebėjimui susikaupti. Vitaminas E tiesiogiai dalyvauja nervų ląstelių membranų apsaugoje, veikdamas kaip antioksidantas. Manoma, kad sveikų riebalų ir antioksidantų derinys, esantis riešutuose, gali padėti apsaugoti gyvybines smegenų funkcijas.

- Reklama -

Per savaitę rekomenduojama suvalgyti penkias ar daugiau porcijų riešutų, pavyzdžiui, migdolų, graikinių riešutų ar pistacijų. Harvardo universiteto tyrimas parodė, kad 70-ties ir vyresnės moterys, kurios valgydavo penkias ar daugiau porcijų riešutų per savaitę, atliekant kognityvinius testus, pasiekė geresnių rezultatų nei moterys, kurios išvis nevalgė riešutų. Tyrėjai teigia, kad taip gali būti dėl didelės maistinių medžiagų koncentracijos riešutuose. Ankstesni tyrimai juos susiejo su atsparumu insulinui ir pagerėjusiu riebalų kiekiu kraujyje. Manoma, kad tai gali daryti įtaką geresnei smegenų sveikatai.

3. Puikus gerųjų riebalų šaltinis

Pistacijos yra turtingas energijos šaltinis. O šią energiją mums suteikia ne tik jose esantys vitaminai, bet ir gerieji riebalai. „Pistacijų sudėtyje yra aukštos kokybės riebalų, turinčių mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurie palaiko širdies sveikatą ir padeda kūnui absorbuoti riebaluose tirpius vitaminus: A, D, E ir K“, – sako Laura Ligos, „The Sassy Dietitian“ įkūrėja Niujorke.

Remiantis Amerikos širdies asociacija, dauguma mūsų raciono riebalų turi būti sudaryti iš mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų. Pistacijų riešutuose esantys mononesotieji riebalai padeda išlaikyti žemą cholesterolio kiekį kraujyje ir palaiko kūno ląstelių sveikatą bei vystymąsi. Polinesotieji riebalai, iš jų ir nepakeičiamosios omega-3 riebalų rūgštys, svarbūs smegenų ir širdies sveikatai bei siekiant sumažinti širdies ligų ir insulto riziką.

„Žmonės, kuriems padidėjęs cholesterolio kiekis, turėtų atsisakyti gyvūninių riebalų ir vartoti augalinius, tačiau riboti palmių, kokosų ir sviestmedžių riebalus. Pistacijos yra puikus gerųjų augalinių riebalų šaltinis, nes praturtina organizmą skaidulinėmis medžiagomis ir sveikatai palankiais riebalais”, – sakė A. Matulevičiūtė.

4. Gali padėti kontroliuoti svorį

Saikingai vartojamos pistacijos gali padėti kontroliuoti svorį. Dėl šiuose riešutuose esančių baltymų ir gerųjų riebalų, greičiau pajuntame sotumo jausmą, o tai padeda kontroliuoti apetitą, taigi – ir svorį. Pistacijose esančios skaidulinės medžiagos padeda ilgiau jaustis sotiems, o ląsteliena gerina medžiagų apykaitą. Pasak A. Matulevičiūtės, tai puikus užkandis norint greitai pasisotinti ir mažiau suvalgyti pietų metu. Kad būtume energingi ir pajustume sotumo jausmą, pakanka saujelės priešpiečiams.

5. Paprasta įtraukti į savo kasdienę mitybą

Lietuviai mėgsta pistacijas ir noriai įtraukia jas į savo mitybą. Štai RAIT atliktas tyrimas rodo, kad pistacijos – mėgstami riešutai Lietuvoje. Kartą per mėnesį juos perka apie pusė tyrimo dalyvių (49-50 proc.). Pistacijas, dažniau nei kitos amžiaus grupės, renkasi 25-34 amžiaus asmenys.

Po saujelę kasdien – toks kiekis riešutų suteiks energijos, sotumo jausmą ir svarbių organizmui maistinių medžiagų. Jei visgi ieškote kūrybingesnių sprendimų ir mėgstate eksperimentuoti virtuvėje, smulkintomis pistacijomis gardinkite tirštus vaisių kokteilius, jogurtą, mėsos kepsnius ir padažus.

Jei pistacijas susmulkinsite, galėsite jas naudoti kaip „džiūvėsėlius“ ruošiant žuvies ar mėsos patiekalus. Sumaišius riešutus su vandeniu, datulėmis, vanile ir druska – paruošite maistingą ir egzotiško skonio pieną.

Mėgstantiems desertus, bet norintiems gyventi sveikiau, pistacijos puikiai tiks gardinti sausainius, o kartu su džiovintais vaisiais – datulėmis, spanguolėmis ir kakava šie riešutai suteiks pikantišką skonį avižiniams batonėliams ir triufeliams. Tereikia lašelio fantazijos!

- Reklama -

Kada verta iškeisti didesnį būstą į mažesnį

Daug metų Lietuvoje didesnis būstas laikytas pranašesniu už mažesnes gyvenamąsias erdves. Tačiau keičiantis ekonominei padėčiai ir visuomenės vertybėms, šis suvokimas sparčiai keičiasi. Kas lemia mažesnių būstų populiarėjimą bei kokius aspektus reikėtų apsvarstyti prieš priimant...

Lietuvos ežerai praturtinti dirbtiniu būdu išveistais plačiažnypliais vėžiais

Žuvininkystės tarnybos vykdomi plačiažnyplių vėžių (Astacus astacus L) išteklių atkūrimo Lietuvos vandens telkiniuose darbai antri metai iš eilės yra sėkmingi. Praėjusiais metais pavyko dirbtiniu būdu išveisti ir į Veprio ežerą (Zarasų raj.) išleisti 2...

Reguliarūs pusryčiai ir subalansuota mityba – raktas į gerą moksleivių sveikatą

Vasaros laikotarpiu laisvesnius vaikų valgymo įpročius vėl grąžinti į rudenį grįžtančią rutiną tėvams yra tikras išbandymas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad nuolat augimo procese esančių vaikų mityba turėtų būti nuosaiki, įvairialypė ir subalansuota bei ypač...

Duotas startas atsinaujinusiai Moterų Lietuvos krepšinio lygai

Penktadienį, rugsėjo 15 dieną, Panevėžyje surengtas Moterų Lietuvos krepšinio lygos (MLKL) atidarymas. Artėjantį 2023-2024 m. sezoną lyga pasitinka atsinaujinusi – iškilmingo renginio metu pristatytas naujasis generalinis lygos rėmėjas „SMART WAY“, o lyga nuo šiol...

Mirė pro ligoninės langą iššokęs pacientas

Mirė pro Biržų ligoninės langą iššokęs pacientas, praneša policija. Teisėsaugos duomenimis, šeštadienį, apie 22 val. iš VŠĮ Biržų ligoninės antro aukšto, per langą, iššoko pacientas (gim. 1981 m.), kuris nuo 2023 metų gegužės 15 d....

Darbo ateities tyrėja: į dirbtinį intelektą reiktų žiūrėti, kaip į vasaros praktikantą, kuris visą...

Dirbtiniam intelektui sparčiai skinantis kelią į visas darbo sritis, neretam kyla nerimas dėl ateities. Aalto universiteto darbo ateities tyrimų programos vadovė ir dėstytoja Herta Vourenma sako, kad pokyčius išgyvename visi, svarbiausia – prie jų...

Istorija iš gyvenimo: prostatos vėžys neaplenkia ir stipriausių

59-erių kaunietis Algirdas Jakimavičius atviras – jei galėtų laiką atsukti atgal, į savo sveikatą žiūrėtų kitaip. Prieš kelerius metus prostatos vėžiu susirgęs, jos operaciją patyręs vyras šiandien pasakoja, kaip ir daugelis, į pirmuosius organizmo...

Kaip po nerūpestingo vasaros sezono atgauti gerą fizinę formą?

Pasibaigus vasaros sezonui daugelis iš mūsų susiduria su nerūpestingų atostogų ir dinamiško gyvenimo ritmo pasekmėmis. Tačiau gera žinia ta, kad po vasaros sezono susigrąžinti sportinę formą yra gana nesudėtinga, jei tik nuosekliai laikysitės savo...

Žinoma vizažistė pataria: kaip atlikti nepriekaištingą makiažą su vos keliomis priemonėmis

Be makiažo nė dienos neįsivaizduojantys žmonės dažniausiai savo kosmetinėse turi begales produktų. Visgi, nors neretai kyla pagunda pirkti naujus produktus, savo grožio rutiną paįvairinti galima ir su jau turimais produktais. Žymi vizažistė Alina Silivanova-Alinka...

Maistas ir medžiotojai veja laukinius gyvūnus į kelius – artėja žvėrių aktyvumo pikas

Ruduo – kone klastingiausias laikotarpis vairuotojams. Po vasaros į gatves sugrįžta didesni eismo srautai, ilgėja tamsusis paros metas, padažnėja krituliai. Papildomų iššūkių keliuose kelia ir tradiciškai rugsėjo pabaigoje bei spalį suaktyvėjęs gyvūnų judėjimas. Dėl...

Skaitmeninis CO2 pėdsakas: aplinkai kenkiame net naršydami instagrame

Tvarų gyvenimo būdą dažniausiai siejame su atliekų rūšiavimu, apsipirkimu iš antrų rankų ar gamtos išsaugojimu, tačiau vargu, ar susimąstome, kokį poveikį aplinkai daro paprasčiausias naršymas internete. Norint puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą, reikėtų atkreipti dėmesį...

Konspektavimas kamera ir virtuvės šedevrai: 5 programėlės, kurios pravers studentui

„Jei mokslas – šviesa, kodėl studentui nuo knygų akyse tamsu?“, – retoriškai klausia studentiška išmintis. Įsibėgėjus mokslo metams daugelis studentų jau spėjo pamatyti ir tamsiąją šio gyvenimo etapo pusę – konspektavimą iki rankos išsekimo,...

Prancūzija gelbės Amazonės miškus: rengiasi riboti sojos naudojimą

Jau apribojusi palmių aliejaus naudojimą degalams, Prancūzija ruošiasi žengti kitą žingsnį gelbėjant atogrąžų miškus. Agentūros „Platts“ šaltinių duomenimis, iš biodegalams naudojamų žaliavų sąrašo Prancūzijos Vyriausybė nuo 2021 m. ketina išbraukti sojų aliejų. Dėl augančios sojos...

Su stereotipais kovojanti regbininkė sūnus moko pagarbos

„Regbis man primena gyvenimą: kad ir kiek tave griautų, privalai atsistoti“, – sako Lietuvos moterų rinktinės žaidėja ir vaikų regbio trenerė Austėja Minkevičiūtė. Jaunos moters lūpomis kalba patirtis, būtent regbis jai padėjo atsitiesti po...